Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий радник Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 686
19 червня 2024

Курс ЄС щодо України не зміниться: Олексій Гарань про результати виборів до Європарламенту

Глави держав і урядів країн ЄС зустрілися неформально, щоб розглянути кандидатури на посади керівників ключових євроінституцій, а саме Єврокомісії, Європейської ради, Європарламенту та Європейської служби зовнішніх дій. Про результати виборів до Європарламенту в етері Громадського радіо розповів Олексій Гарань, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, професор Києво-Могилянської академії.

«Якщо говорити про вибори саме до Європарламенту, то результати є хорошими. Це означає, що курс Європарламенту та ЄС не зміниться щодо України. Європейська народна партія отримала найбільше місць серед усіх інших фракцій. Але вона немає більшості. Такої більшості ніколи не було в Європарламенті. Завжди формувалася коаліція. Раніше це була коаліція на двох. Усі ключові посади ділилися двома представниками. Потім до них додалася третя партія —  фракція лібералів. Це значною мірою було пов’язано з приходом Макрона до влади. Тепер це коаліція на трьох».

За словами Олексія Гараня, інтрига виборів полягала у тому, чи збережеться ця коаліція. Чи математично буде достатньо голосів для того, щоб вона могла обрати голову Єврокомісії. Найкращі шанси має Урсула фон дер Ляєн. Для нас це був би непоганий варіант.

Усього в Європейському парламенті 720 депутатів. Ці три сили (Європейська народна партія, ліберали та соціалісти) мають 390+ депутатів. Наче є запас. Він потрібний.

«З математичного погляду ультраправі плюс праві популісти і плюс правоцентристи мали б більшість. Однак одразу Європейська народна партія заявила, що на коаліцію з ультраправими й крайніми популістами вона не піде. Бо це суперечить її базовим принципам.

Я б не сказав, що ультраправі та крайні популісти демократи. Скоріше навпаки. Тому спільного тут дуже мало. Тобто математично могло б вийти, але в реальності — ні. У Європарламенті посилилися ультраправі, але не достатньо для того, щоб впливати на обрання керівників. Але це не означає, що немає ультраправої загрози в Європі. Це насамперед буде пов’язане з виборами до Національних парламентів інших країн».

У Німеччині, наприклад, партія Шольца опинилася на 3 місці. На 2 місці — «Альтернатива для Німеччини» — проросійські крайні праві.

«Усі почали писати про поразку Шольца і колосальний успіх ультраправих. Але при цьому не помічають, що на 1 місці — християнські демократи, тобто правоцентристи. Щодо України вони займають навіть більш рішучу позицію, ніж Шольц. Тобто «Альтернатива Німеччини» на більшість у німецькому парламенті впливати не буде».

Повністю розмову можна прослухати за   посиланням.

Останні новини з категорії Коментарі

Перші прояви насильства необхідно карати – Олексій Гарань про напади на військових і ТЦК

Олексій Гарань про прояви насильства над військовими, тенденції до ухиляння та як влада має цьому запобігати
4 лютого 2025

Території, НАТО, ЄС: що готові віддати українці та Зеленський для завершення війни Марія Золкіна

Марія Золкіна та Сергій Сидоренко та Марія Золкіна обгворили можливі умови мироного договору для завершення війни, межі поступок України та...
31 січня 2025

Україна могла отримати більше: у чому головні помилки Будапештського меморандуму – пояснює Тарас Жовтенко

Держава могла б отримати набагато більше гарантій у зв'язку з відмовою України від ядерної зброї в обмін на Будапештський договір, вважає Та...
30 січня 2025

Нарешті питання про виведення російських військ із Придністров’я лунає в ультимативному форматі – Маріанна Присяжнюк

Маріанна Присяжнюк про те, чи зможе Молдова використати енергетичну кризу для деокупації Придністров'я
29 січня 2025