Медіа
Перегляди: 1063
27 березня 2020

Ірина Бекешкіна: "Найстрашніша влада - тупа"

Доки ми живі, нічого не вирішено остаточно. Це мій девіз.

Gazeta.ua публікує життєві правила та роздуми соціологині Ірини Бекешкіної.

2013-го, здавалося б, нічого негативного в суспільній свідомості не відбувалося. Усе стабільненько, потроху зростає рівень життя, вибралися з економічної кризи. Але на запитання: "Що відчуваєте, коли думаєте про майбутнє України?" відповідь "Надія" - на найнижчому рівні за весь час опитувань. Оптимізм - теж. Було відчуття, що нічого вже не буде. Тихо і спокійно, як на цвинтарі. 2014-го - війна, не зрозуміло, що далі. Але оптимізм зріс у півтора разу. І надія - теж. У людей з'явилося сподівання поступального руху. А в значної частини - і віра у свої сили.

Про владу

"Найбільше мене завжди лякають дурниці, які робить влада. Свого часу навіть винайшла формулу, і поки що різні влади доводять її справедливість. Найстрашніша влада - це влада тупа. Навіть не корумпована. Тому що розумна корумпована влада краде потрошку. Не рубає сук, на якому сидить"

Про європейський вибір України

"Росія ніяк не може змиритися з тим, що Україна йде в Європу від Росії. Це означає кінець усіляким імперським устремлінням"

Про свободу

"В українців на першому місці, поза конкуренцією, цінність свободи. На жаль, законослухняність - на останньому"

Про Майдани

"Рушійна сила суспільства завжди в меншості. І в помаранчевій, і в Революції гідності брали участь 15 відсотків. Але, щоб від таких поштовхів був ефект і рух наростав, більшість повинна підтримувати ті зусилля"

"Люди, які стояли на Майдані, – ідеальні європейці. Свобода, взаємодопомога, самореалізація. Очевидно, що в перспективі суспільство рухатимуть саме вони. Однак питання в тому, наскільки вони мають можливість ставати владою"

"В українців на першому місці - цінність свободи", - Ірина Бекешкіна.

Про суспільство

"Що бідніше суспільство, то матеріалістичніше. 40 відсотків українців готові поступитися частиною своїх прав і свобод в обмін на підвищення добробуту. Хоча стільки ж – не згодні"

"Нас ніхто не навчає громадянства. Не вчить бачити й установлювати прямі причинно-наслідкові зв'язки. Приміром, як корупція впливає на стан мого гаманця? Як відсутність верховенства права позначається на моєму житті?"

Ірина Бекешкіна працювала в Інститутах філософії та соціології, редакторкою журналу "Філософська думка". Від 1996-го - у Фонді "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва. Ця установа першою почала проводити екзитполи під час виборів в Україні. На президентських 2004-го зафіксувала масові фальсифікації, що стало одним із каталізаторів помаранчевої революції. 2010-го очолила фонд. Через п'ять років він увійшов до рейтингу 90 найупливовіших аналітичних центрів Східної та Центральної Європи, за версією Пенсильванського університету.
Авторка понад сотні наукових праць.
Тричі була в переліку найупливовіших жінок України, за версією журналу "Фокус", двічі - в топ-100 успішних жінок журналу "НВ".
Любила подорожувати. 56-річною здійснила екстремальний сплав річкою Тара в Чорногорії.
Померла 20 березня 2020 року в Києві. Похована на Байковому цвинтарі/