Медіа
Перегляди: 3316
30 травня 2020

Громадськість має бути небайдужою і буквально вигризати свої права на українську культуру, мову та історію

Напад на Музей Гончара, обшуки в найбільшому національному кіносховищі – Центрі Довженка, наступ на українську мову в словах спікера Верховної Ради – чи вказують  ці події на тенденцію відродження антиукраїнського курсу? Про це йшлося у програмі Сергія Висоцького «Червона лінія» на телеканалі ЕСПРЕСО.

На думку Олексія Гараня, професора політології НаУКМА, наукового директора Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, тенденція така є – загальний   підхід цієї влади такий, що  вона не усвідомлює, що є українська культура, українське мистецтво, українська історія.

–         Те, що зараз робить нинішня влада,  вона ніби між двох вогнів. З одного боку,   вона перебуває під тиском української громадськості,  громадянського суспільства і тих, для кого всі ці питання болять. І тому Зеленський має демонструвати,  що він все-таки залишатиметься на позиціях державницьких. Йому потрібні будуть символічні дії, які будуть це показувати. Ми бачимо, що він одягає вишиванку у День вишиванки. Ми бачимо, що він свого часу на річницю  звільнення Аушвіца у своїй промові сказав дуже сильні слова про те, що  Радянський Союз несе відповідальність за розв'язання Другої світової війни, що викликало шторм  критики в Москві. А з іншого боку, команда Зеленського дуже прагматична, і особливо напередодні місцевих виборів вона хоче зберегти за собою частину електорату, який свого часу голосував за Опозиційний блок, за регіоналів, потім за ОПЗЖ, а на останніх виборах проголосував за «Слуг народу». І вона хоче зберегти цей електорат. А тому їй  потрібно робити якісь кроки в цьому напрямку, які покажуть, що вона проти «насильницької українізації»,  не буде  «насаджувати українськість» і так далі.  Я думаю, що така тенденція напередодні місцевих виборів  посилюватиметься. Причому я не виключаю, що риторика команди Зеленського може бути різною на місцях. Тобто на заході  він говоритиме одне,  а на сході його команда  говоритиме інше. Так свого часу робив Леонід Кучма.  За цих умов дуже важливо,  щоб громадськість була небайдужою і щоб вона буквально вигризала  наші права на українську культуру, українську мову, українську історію. Тобто цей тиск знизу, тиск незалежних структур насправді дає  свої  результати.