Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 1329
2 квітня 2019

Двобій кандидатів: що змінять дебати перед другим туром виборів президента

Теледебати – необхідна процедура перед другим туром президентських виборів, яка допоможе українцям ще раз оцінити кандидатів і визначитися з вибором. Про це в коментарі сайту "Сегодня" розповів професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань.

За його словами, в ситуації, що склалася в українському суспільстві, є запит на дебати.

"Більшість українських громадян хочуть теледебатів, і вони стежили б за ними. І я думаю, це абсолютно логічно. Ми можемо це взяти з практики інших країн, в тому числі США, де проводиться не один тур, а ціла серія. Вони регламентовані і присвячені різним темам, наприклад питанням внутрішньої, зовнішньої політики, економічним проблемам. Це сприяє кращій поінформованості виборців. Вони бачать, наскільки їх кандидати можуть реально тримати удар, наскільки вони поінформовані, наскільки вони аргументовано доносять свою точку зору. А в українських умовах це, безумовно, необхідно", – каже Олексій Гарань.

При цьому на дебатах потрібно порушувати конкретні питання, які показали б, чи готовий той чи інший кандидат до президентського крісла і чи розуміє він, із чим йому доведеться зіткнутися в його роботі.

"Ці питання повинні належати до конституційних повноважень президента, виходити з того, що президент повинен робити. Президент не повинен обіцяти підвищення зарплат, пенсій, зниження комунальних тарифів, будівництво шкіл, ремонт доріг. Це не є компетенцією президента. Основні питання – це зовнішня політика і політика безпеки. І він може впливати на економічну політику, зокрема, ініціючи через законопроекти", – додає політолог.

Крім того, якщо такі дебати будуть організовані, експерт радить українцям обов'язково подивитися їх і звертати увагу на те, що говорять кандидати.

"Реально кандидати повинні орієнтуватися в сфері повноважень президента. Вони повинні говорити про конкретні речі, які вони хочуть зробити, і пояснювати, як вони це хочуть зробити, як конкретно і в яких сферах. "Ми повернемо Донбас і Крим" – всі роблять такі заяви. А як, як конкретно вони це зроблять", – пояснює Олексій Гарань.

Також, за словами політолога, важливо, щоб такі дебати проходили на нейтральному майданчику, щоб там були незалежні експерти та незаангажовані журналісти.