Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 307
18 липня 2022

Чому усунули Венедіктову та Баканова та як це посилить вплив Єрмака, – Олексій Гарань

Оригінал: PG

Президент Володимир Зеленський усунув від роботи голову СБУ Івана Баканова та голову ГПУ Ірину Венедіктову. З чим повʼязані ці рішення, і чи мають вони стосунок до затягування з обранням голови САП?

Якщо говорити про цих двох людей — про Венедіктову і Баканова, то вони трошки різні за своїм походженням політичним.

Баканов — соратник Зеленського ще по Кварталу, і один з його давніх-давніх друзів. Тобто, безумовно, його призначення в СБУ було так званим політичним призначенням, і тут цікавий момент, що за великим рахунком, він навіть не служив в армії, він не мав жодного звання. І йому терміново дали звання лейтенанта, щоб бодай він міг формально очолити СБУ.

Але таке буває, коли керівниками силових відомств призначають політиків, таке на Заході дуже розповсюджено. Зрозуміло, що Баканова призначали тому, що Зеленський на нього покладався.

Щодо Венедіктової — вона зʼявилася уже під час виборчої кампанії Зеленського. Вона преендувала на обрання до Верховного суду, але не пройшла кваліфікаційні завдання.

На мою думку, якраз призначення Венедіктової — це яскравий приклад того, коли призначають не за професійними якостями, а за принципом політичної відданості. Вона була номером 3 у списку, і це було не за ознакою професіоналізму.

Якщо по Баканову можна говорити, що він був добрим юристом, ведучи справи Кварталу-95, то Венедіктова просто вчасно потрапила на потяг до парламенту за списком Зеленського.

Її призначили якраз після відставки Руслана Рябошапки, якого Зеленський називав «на 100% мій прокурор», але виявилося, що не на 100%. Тобто все-таки він намагався бодай дотримуватися закону. Зокрема, він не хотів давати хід так званій справі Порошенка, тому що там не було достатньо доказів. А щодо Венедіктової, Зеленський вважав, що якраз вона може це зробити.

Ми, до речі, це й побачили, тому що, власне, під час війни, коли начебто треба було оголошувати мораторій на взаємну політичну боротьбу, Банкова розпочала чергові атаки на Порошенка.

Чому відбулися усунення

Чи впоралися вони (Баканов і Венедіктова) зі своїми завданнями, чи ні — очевидно, ні, хоча про це насправді у нас немає достатньої інформації, вона закрита. Ми можемо лише підозрювати, що відбулося.

У нас є питання, як так швидко вдалося захопити Херсон. Хоча я думаю, що тут питання насправді не до СБУ, а до Верховного головнокомандувача: як так виявилося, що наша армія була не готова до наступу з Півдня.

Вона так само виявилася не готовою і до наступу з Півночі, про що Андрій Єрмак, голова Офісу президента, відверто сказав, що ми не чекали нападу з Білорусі, хоча мусили прораховувати. Але Північ нам вдалося відбити, а от наслідки того, що відбулося на Півдні, були трагічними. І абсолютно незрозуміло, як російські танки могли пройти отак швидко Перекоп і Чонгар.

Тут питання, повторюся, скоріше не до СБУ, а до Верховного головнокомандувача, але, тим не менше, ми можемо припускати, що багато чого не зроблено: цілком можливо, що тут зауваження Зеленського є справедливими, і як наслідок, відсторонили і Баканова, і Венедиктову на час службового розслідування.

Але парадокс ось у чому: ми бачимо, хто тимчасово буде виконувати їхні обовʼязки — по СБУ це Василь Малюк, який вважається людиною з обійми Олега Татарова (заступника голови ОП — прим. ред.), а по ГПУ — Олексій Симоненко, який так само вважається з обійми Татарова. І тут уже виникають питання.

Посилення впливу Єрмака

Ані Баканов, ані заступники, ані Венедиктова не формувалися зі списку, який би не контролювала Банкова. Банкова, тобто Єрмак у першу чергу. Якщо це будуть дійсно люди, які близькі до Татарова, це говорить про те, що відбувається подальша насправді монополізація влади в руках Єрмака.

Якщо раніше Баканов, як давній друг Зеленського, ще був таким сяким балансом впливу Єрмака, то зараз взагалі ми можемо говорити, що балансів немає. І небезпека полягає в тому, що Єрмак оточує себе такими людьми, які несли відповідальність за формування правоохоронного силового блоку, і які будуть продовжувати нести таку відповідальність.

Тому, на жаль, я думаю, що, якщо ми будемо говорити про політичні моменти, то це означає особисте посилення Єрмака, це означає монополізацію влади в руках подальшу єдиного каналу впливу на Зеленського. Тому що Єрмак — це єдиний канал впливу на Зеленського. І це говорить про те, що ані Єрмак, ані Зеленський не хочуть позбавлятися таких одіозних людей, як Татаров.

Призначення голови САП

Щодо звʼязку з призначенням керівника САП, я чув, що наразі Зеленський готовий призначити того, хто був обраний головою САП, тобто переможця конкурсу, а не кандидата Банкової, який обійняв друге місце. Ніби президент не знає, хто блокував і чому блокувалося призначення переможця. Ми знаємо, чому — тому що це не була креатура Банкової.

Зараз, очевидно, склалася така ситуація, особливо у звʼязку з тим, що ми отримали статус кандидата у члени ЄС, і це була вимога Єврокомісії про те, щоб призначили переможця конкурсу, що нема куди далі відступати. Попри небажання Банкової, очевидно, все ж таки буде призначений переможцем не кандидат Банкової. Але кандидат Банкової буде його заступником.

Побачимо далі, наскільки голові САП вдасться бути незалежним і діяти незалежно, згідно з верховенством права, а з не телефонними дзвінками.

 

Останні новини з категорії Коментарі

США та Китай не зацікавлені в гострому протистоянні, – Петро Бурковський

Петро Буроквський пояснив, якими обставинами обумовлений вірогідний візит Ненсі Пелосі до Тайваню
2 серпня 2022

Претенденти на посаду прем’єр-міністра Британії не змінюватимуть курсу щодо підтримки України. Проте можуть бути деталі... – Петро Бурковський

Чи сподіватися Україні на допомогу Британії з приходом нового прем’єр-міністра, пояснив Петро Бурковський
31 липня 2022

Коли іноземні чиновники відвідують Тайвань, офіційний Пекін сприймає це як своєрідне заохочення до незалежності острова

Чи може спалахнути війна двох супердержав – КНР та США – інтернет-виданню "Коментарі" розповів Олексій Живора
27 липня 2022

Ця домовленість з Росією була взагалі не про зерно: Марія Золкіна про перемовини в Стамбулі

Про перемовини в Стамбулі, обстріли Одеси після, реакцію світу та ситуацію з експортом зерна з України - на Громадському радіо з Марією Зо...
25 липня 2022