Будапештський меморандум досі грає важливу роль в політиці протидії Росії

Коментарі
Перегляди: 447
10 грудня 2019

У грудні 2019 року минає 25 років з дня підписання Будапештського меморандуму між Україною, Росією, США і Великобританією. В обмін на ядерне роззброєння України країни-підписанти гарантували їй суверенітет і безпеку. У 2014 році Росія анексувала Крим і стала підтримувати бойовиків угруповань «Л/ДНР» на Донбасі.

Біля посольства Росії в Києві 5 грудня активісти міжнародного руху LiberateCrimea, Кримськотатарського Ресурсного Центру та Меджлісу кримськотатарського народу вимагали від країн-підписантів виконання Будапештського меморандуму. Про роль цього документу в історії ядерного роззброєння і перспективи його актуалізації в сучасній зовнішній політиці йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Зокрема, український історик і політолог, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань вважає, що Будапештський меморандум досі грає важливу роль в політиці протидії Росії.

– У будь-якому випадку, коли одна країна порушила умови цього документа, країни-підписанти повинні були скликати консультації. Але, оскільки Росія відмовлялася це робити, виявилося, що угода дійсно не виконується. Де-факто це так, але з символічної точки зору вона продовжує нести важливе смислове навантаження: Росія порушила міжнародний договір – так само, як вона порушила російсько-український договір 1997 року, який визнавав територіальну цілісність і кордони України. Тому ми можемо спиратися на всі ці документи, коли говоримо про те, що Росія – країна-агресор, що вона незаконно зробила дії щодо Криму і потім на Донбасі. Зараз можна сказати, що США і Великобританія реагують на порушення Будапештського меморандуму, але в формі економічних санкцій.

Повний текст статті: Крим.Реалії