Білорусь – не надійний партнер, але іншого майданчика для переговорів сьогодні немає
Про непрості стосунки України з Білоруссю – в інтерв'ю 24 каналу розповів професор політології НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" Олексій ГАРАНЬ.
У Білорусі зараз склалася доволі непроста ситуація. Лукашенко вибудовував всі силові структури, зокрема і КДБ, під себе. Тому зараз виходить, що в сусідній країні немає олігархів, а є лише одна людина – Лукашенко, на якому все і замикається. Тож з огляду на це, можна сказати, що вплив Росії на справи в Білорусі колосальний, і останнім часом він почав посилюватись. З одногу боку очільник держави зацікавлений в тому, аби продовжувати сидіти на російській економічній голці. Але з іншого боку Олександр Лукашенко розуміє, що може стати звичайною маріонеткою і Кремль може його усунути. Тож таким чином гарант Білорусі продовжує вести доволі складну гру. Він намагається загравати із Заходом, аби залякати, і, в свою чергу, збалансувати стосунки з Росією.
Президент Білорусі зробив виграшний хід, дозволивши Мінську стати майданчиком для проведення зустрічей тристоронньої контактної групи. Таким чином йому вдалося "релегітимізуватися". Раніше Білорусь була закрита для західних партнерів. Таке ж рішення сприяло приверненню уваги до країни таких світових діячів, як Меркель та Олланд. Навряд чи зміна майданчику для зустрічей зможе вплинути на розвиток подій. Більше того –змінити його практично неможливо, адже до тристоронньої контактної групи входять бойовики, а їм заборонено в'їзд до Європи через санкції. От і виходить, що хоча позиція Білорусі не нейтральна, іншого майданчика для переговорів сьогодні немає.
Ми змушені мати справу з Лукашенком. Адже у нас спільний кордон, налагоджені гуманітарні та економічні зв'зки. Але всі зараз чудово розуміють, що Білорусь – це не надійний партнер. Президент країни перебуває під величезним впливом Кремля і грає з ним в унісон. Не дивлячись на це, ми повинні продовжувати співпрацю з Білоруссю, повинні слідкувати за ситуацією в цій країні, але не мати ніяких ілюзій стосовно дипломатичних контактів.
Оригінал: 24 канал