Коментарі
Перегляди: 235
27 квітня 2021

Білий дім, українські експерти коментують ідею Зеленського розширити нормандську групу

У понеділок речниця Білого дому Джен Псакі прокоментувала пропозицію президента України Володимира Зеленського залучити до переговорів по Донбасу у «нормандському форматі» представників США, Британії і Канади.

"Ми були залучені у минулому. І, звичайно, ми перебуваємо у тісному контакті з керівництвом України, на різних рівнях. Президент (Байден) сам розмовляв з президентом України, і звичайно Держсекретар та інші спілкувалися зі своїми колегами, про те, якими є їхні потреби і як ми можемо бути ефективними партнерами", - відзначила Псакі.

Речниця Білого дому також вказала, що, на її думку, залучення США та переговори краще могли би прокоментувати у Держдепі.

Ідею президента України скептично сприйняли деякі українські експерти. Вона добра, але нереалістична, вважає професор політології НаУКМА, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

«Звичайно, гарно було б розширити «нормадський формат», зокрема, включити до нього нашого союзника - Сполучені Штати. Особливо це актуально тепер, після обрання Байдена. Тож якби це вдалося, це було б, безумовно, добре. Але питання - чи піде на це Росія?» - запитує Гарань.

«Пропонується те, чого не станеться. Цей проєкт мертвонароджений. Ніхто нікуди не увійде, ніхто нікого не запросить», - додає Петро Бурковський з Фонду «Демократичні ініціативи». На думку політаналітика, подібними заявами влада відволікає увагу від ключового питання, яке зараз постало перед Україною: чи ми будемо захищатися від російської агресії, чи збираємося йти на поступки.

 

«У нас щойно була воєнна тривога, загроза нового російського вторгнення. Всю зиму росіяни влаштовували провокації, вбивали наших військових, скасували режим припинення вогню, накопичили війська, почали погрожувати вторгненням. Виникає питання – ми направду розглядаємо Росію як договороздатного партнера? Направду вважаємо, що можна з ними сідати за стіл переговорів і вести розмову про мир?»

Як каже Бурковський, «Ідея розширити «нормандський формат» - це політична заява, робота на електорат. Мовляв, ми, попри все, за мир. Хоча після весняної демонстрації сили вже зрозуміло, що миру не буде досягнуто».

Не підтримують експерти й наміру президента Зеленського зустрітися з Путіним.

«Я вважаю, це дуже небезпечно. Величезні ризики», - каже Олексій Гарань.

За його словами, «Росія буде тиснути, Росія потім все одно буде обдурювати і казати – ні, ми про це не домовлялися. - Двостороння зустріч з Путіним ні до чого хорошого не приведе».

Джерело: Голос Америки