Медіа
Перегляди: 2084
22 серпня 2012

«Батьківщині» і Партії регіонів випало стояти поруч

22 партії на вибір, і двоє головних суперників – влада і опозиція – поряд у списку. Такий бюлетень отримає кожен український виборець, який прийде 28 жовтня голосувати на дільницю.

Центральна виборча комісія провела жеребкування, визначивши порядок розміщення партій у виборчому бюлетені. «Прохідним» політсилам дісталися місця під номерами 3, 6, 11, 17, а також 19 і 20.

Цифру з номером «три» витяг із барабана представник Комуністичної партії. Шостий номер випав партії «Україна – вперед!». Під одинадцятим впишуть у бюлетень ВО «Свобода». «УДАР» отримав порядковий номер 17. А дев’ятнадцятий і двадцятий номери у списку дісталися запеклим опонентам – ВО «Батьківщина» і Партії регіонів.

Окрім партій, що, за даними соціологів, мають шанси пройти до Верховної ради, в бюлетені присутня чи не уся строката політична палітра. Самих тільки «зелених» у бюлетені три. Є у списку навіть «Громада» американського в’язня Лазаренка. Під номером другим випробовує щастя Соцпартія Мороза; під номером чотирнадцятим – «Наша Україна» Ющенка. Перший порядковий номер у бюлетені дістався партії «Собор», а останній, 22-й – Радикальній партії Ляшка.

Жеребкування у ЦВК зазвичай викликає азартний інтерес учасників перегонів. Проте чи здатен вплинути порядковий номер, під яким виступає партія, на її результат на виборах? Чи є фартові і нещасливі номери? Експерти розходяться в думках.

Політтехнолог Тарас Березовець каже, що прямого зв’язку між номером і результатом немає. Хіба що номер партії можна обіграти у політичній рекламі та антирекламі:

«Партії, звичайно, будуть креативити, спробують якимось чином розіграти цю карту... Бо є учасники перегонів, які отримали відверто невдалі номери, і цим скористаються їхні політичні опоненти. Наприклад, партія Королевської «Україна – вперед!» отримала шостий номер. В опозиції і раніше казали, що ця партія – «шістка» влади, а зараз, я думаю, цей хід почнуть охоче використовувати у контрпропаганді. Те, що закляті опоненти «Батьківщина» і Партія регіонів у бюлетені стали поряд, на 19 і 20 позиції, – напевно, теж спробують обіграти. Наприклад, «Батьківщина» скаже, що вона стоїть вище, а Партія регіонів позаду. Ляшко, я думаю, теж якось скористається тим, що він отримав останній 22-й номер у бюлетені. Неодмінно скаже щось таке – про останнього з початку, але першого з кінця. Тобто номер можна обіграти і отримати певну психологічну перевагу. Однак прямого зв’язку – доведеного, аргументованого – між номером і результатом на виборах не існує», – сказав Березовець Голосу Америки.

Натомість директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна переконана, що номер у бюлетені впливає на результат.

«Впливає, впливає. Я не можу сказати, наскільки, але, безумовно, впливає. Краще бути на самому початку, це очевидно. І те, що «УДАР» стоїть раніше, ніж «Батьківщина», це трошки погіршує ситуацію для «Батьківщини». А ось те, що «Батьківщина» і Партія регіонів ідуть одна за одною – це жодної ролі не грає. Адже вони – опоненти, вони за виборців не конкурують», – зазначила Бекешкіна.
 

Жеребкування у ЦВК зазвичай викликає
азартний інтерес учасників перегонів.
Проте чи здатен вплинути порядковий номер,
під яким виступає партія, на її результат на виборах?
Чи є фартові і нещасливі номери?
Експерти розходяться в думках.


Що ж до відсутності у бюлетені графи «проти всіх», то для частини виборців це буде великою несподіванкою, – каже соціолог.

«Ми ставили таке запитання під час одного з опитувань – чи знають люди про те, що на цих парламентських виборах у бюлетені не буде графи «проти всіх». І з’ясувалося, що 37% респондентів цього не знають. Так, що частина виборців здивується, коли вони прийдуть на дільницю і побачать увесь цей довгий список партій, але не побачать графи «проти всіх», – сказала Бекешкіна Голосу Америки. На її думку, виборці все-таки не псуватимуть бюлетені, а визначатимуться вже безпосередньо на дільниці.

Згідно з останнім опитуванням, проведеним фірмою Research & Branding Group, до парламенту точно проходять чотири політичні сили – Партія регіонів, Об’єднана опозиція «Батьківщина», «УДАР» і КПУ. На межі прохідного бар’єра балансують ВО «Свобода» і «Україна – вперед!»

 

Останні новини з категорії Медіа

Чи зможе Макрон обʼєднати Європу? Аналізуємо та розбираємось

Тарас Жовтенко про нові загрози та можливості, які відкриваються перед об'єднаною Європою після демаршу нового керівництва США
10 березня 2025

НАТО в умовах повномасштабної війни рф проти України

Полковник Геннадій Коваленко розповів про трансформацію НАТО в умовах російської агресії
7 березня 2025

Заради дотримання свободи та громадянських прав українці готові пожертвувати власною безпекою

Аналітикиня Фонду Поліна Бондаренко представляє та аналізує чергову «Цифру дня»
4 березня 2025

Нові реалії світової політики: США переглядають свою роль. Розбираємось як це вплине на нас?

Проект «Червона лінія» досліджує, як глобальні гравці встановлюють і порушують «червоні лінії», що стає стримувальним фактором, а що - триге...
28 лютого 2025