Медіа
Перегляди: 1478
29 грудня 2015

2015-й: політичні підсумки і прогнози

Економічні негаразди та війна є основними причинами незадоволення людей у 2015 році

Галина Жовтко ,    
Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Київський міжнародний інститут соціології презентували дослідження політичних підсумків і прогнозів 2015 року.

Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Київський міжнародний інститут соціології презентували дослідження політичних підсумків і прогнозів 2015 року. Було опитано  2040 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим. У Луганській та Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною.

60% населення вважає, що Україна продовжує йти в неправильному напрямку

Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»: “Вже традиційно можна сказати, що більшість населення вважає, що Україна продовжує йти в неправильному напрямку – так вважає 60% населення, практично стільки ж, скільки були і в минулому році (58%), наприкінці 2013  – 52 %. Цього разу ми вирішили з’ясувати, а що люди мають на увазі, чому вони вважають, що Україна йде в неправильному напрямку?

Більш того, є відсоток, і досить таки вагомий – 22%, який вважає, що Україна йде таки в правильному напрямку. Ми запитали: Якщо ви вважаєте, що Україна рухається у правильному напрямку, то чому? Аргументи наступні – рух України в напрямі європейської інтеграції, зростання соціальної активності людей, поширення волонтерства, здійснення в країні, хоч і не швидко, але потрібних реформ, зміцнення української армії, яка змогла дати відсіч агресору, більша згуртованість та патріотичність людей.

Але що ж мають на увазі люди, які вважають, що Україна рухається у неправильному напрямі, які основні аргументи? Основні аргументи – це економічні, триває війна на сході (для 73%), зростають ціни, а зарплати не зростають (69%), високий рівень корупції (57%), у людей немає впевненості у своєму майбутньому (38%), сильно зросли комунальні тарифи (36%), країною і досі правлять олігархи. Можна сказати, що це ті негативи, які заставляють людей думати, що Україна йде в неправильному напрямку”.

Як показало опитування, індикатором того, що Україна буде йти в правильному напрямку буде: закінчення бойових дій та встановлення миру на Донбасі, загальне зростання української економіки, загальне зростання рівня життя людей, притягнення до кримінальної відповідальності корупціонерів, створення нових робочих місць.

33% населення готові потерпіти заради реформ

У грудні 2014 року 43% опитаних готові були нести матеріальні труднощі заради реформ, а в 2015 році вже 33 % готові потерпіти заради реформ.

Щодо протестних настроїв, то ситуація така ж, яка була наприкінці грудня 2014 року – 26.5% населення вважають, що в їхньому місті чи селі можливі масові протести, 24% готові взяти в них участь. На заході 39% населення готові взяти участь у протестах, найменше на сході – 7%, на Донбасі – 10%.

39% опитаних відчувають надію, і 39%  – тривогу.  Надія переважає на заході та в центрі, а тривога на півдні, сході та Донбасі.

Менше страху та менше оптимізму

У порівнянні з попередніми роками різко знизився страх серед населення: влітку 2014 року відчуття страху – 21%, а зараз 15%.

Баланс довіринедовіри до ВРУ є зараз найнижчий за весь час її існування

У 2015 році лідерами довіри стали волонтери – довіра перевищує недовіру на 49%. Церква теж серед лідерів довіри, позитивне ставлення і до Збройних Сил України, до громадських організацій.

До ЗМІ довіра поступово зменшується, зараз баланс довіринедовіри на нулі.

Лідером недовіри стандартно є ЗМІ Росії. Далі йдуть усі правоохоронні органи України, баланс довіринедовіри до судів – мінус 72%, прокуратура – мінус 66%, Конституційний суд – мінус 58%, СБУ  – мінус 35%. До новоутвореної поліції довіра зросла – з мінус 57%  до мінус 24%.

Також впала довіра і до владних інстанцій. Баланс довіринедовіри до ВРУ є зараз найнижчий за весь час її існування – мінус 74%, до уряду – мінус 67%. У Президента в грудні минулого року був позитивний баланс – +5%, а зараз є -40%.  Політичні партії теж у рейтингах недовіри – мінус 72%.

Щодо зовнішньо-політичних орієнтацій населення, то більшість за вступ до ЄС. На півдні, сході та Донбасі значна частина населення не визначилися з орієнтацією (53%) – вони відійшли від Митного союзу, але ще не впевнені, що Україні треба рухатися до ЄС.

За вступ до НАТО – 43% населення, позаблоковий статус підтримують 29%.

43% населення не підтримують дострокові парламентські вибори

43% не підтримують дострокові парламентські вибори, 37% підтримують. 40% населення серед тих, які готові йти на вибори не обрали, за яку партію голосувати. 

Марія Золкіна, політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва розповіла, що найважливішими подіями року, на думку експертів, були місцеві вибори, успіхи України щодо безвізового діалогу із ЄС та початок реформаторських процесів у МВС.

Негативно експерти оцінили: здачу Дебальцевого, загалом війну, яка триває, укладання Мінських домовленостей, корупцію та падіння економіки.

Найуспішнішими політиками 2015 року, на думку експертної спільноти, є: Міхеіл Саакашвілі, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко.

Ознайомитися із цим дослідженням можна за посиланням.

Громадський простір
 


Політолог пояснив, чому напруга на Донбасі спаде ближче до літа

До літа наступного року Путін знову піде на деескалацію конфлікту на Донбасі.

Про це сказав науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва", професор політології НаУКМА Олексій Гарань під час прес-конференції в Укрінформі.

"Прогноз такий, що зараз ми будемо мати можливу ескалацію конфлікту, але не до якихось масованих операцій - для Путіна це надто загрозливо. Водночас по мірі наближення завершення дії продовжених санкцій, тобто до літа наступного року, буде певний спад і певна деескалація конфлікту, тому що Путіну потрібно буде зняти санкції. Тому ближче до літа він змушений буде піти на деескалацію, ми знову почуємо про перемир'я", - зазначив Гарань.

Щодо Мінського процесу Гарань вважає, що тут інтригою залишається можливість прийняття в другому читанні змін до Конституції, які стосуються децентралізації, і посилання в перехідних положеннях на закон про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО - "отдельных районах Донецкой и Луганской областей".

За його словами, інтрига тут зберігається, тому що не просто знайти 300 голосів, більше того - ми маємо нині хорошу аргументацію для того, щоб не приймати посилання на цей закон, оскільки немає навіть перемир'я. Але проблема, що цей закон іде в пакеті з децентралізацією, і тому, якщо відкидається цей закон, то відкидається децентралізація в цілому. І буде продовжуватися тиск західних партнерів, хоча головна загроза навіть не в прийнятті посилання на цей закон у перехідних положеннях Конституції. А головна загроза - чи будуть і на яких умовах проводитися вибори на окупованій частині Донбасу, бо за вимогами Мінських домовленостей це має бути за українським законодавством.

"І тут абсолютно зрозуміло, що Росія намагається нав'язати свій порядок, своє бачення. Росії поки що це не вдається. І з цим я пов'язую загострення нині ситуації на фронті, тому що таким чином Росія шантажує Україну і Захід ескалацією конфлікту. І тут дуже важливе питання, яку позицію займе Захід, що конкретно буде прописано в цьому законі", - сказав Гарань.

Він додав, що головна проблема щодо виборів на окупованій території Донбасу полягає навіть не стільки в тому, що там залишаються російські війська, а в тому, що там залишаються російські спецслужби, які реально контролюють цю територію. На жаль, це не завжди розуміють наші західні партнери, в тому числі дипломати, які ведуть переговори.

Укрінформ


Экономист: Более-менее спокойный 2015 год – уже большое достижение

Большую часть 2015 года мы помним как более-менее спокойный период без больших потрясений. И уже это можно оценивать как очень большую удачу. Потому что, на самом деле, потрясения имели очень много шансов в этом году уничтожить и нашу экономику, и даже нашу страну. Об это заявил старший экономист CASE Украина Владимир Дубровский.

«Есть основания надеяться, что в следующем году макроэкономическая стабильность будет сохранена, потому что удалось сбалансировать бюджет - хоть и большой ценой, но это удалось. Потерять это ни в коем случае нельзя. Удалось и более-менее удержать гривну», - убежден эксперт.

Те колебания, которые у нас есть в рамках нескольких гривен за доллар, по мнению Дубровского, естественны, потому что у нас нет политики устойчивого валютного курса, валютный курс плавающий. 

«Наша страна сейчас находится в ситуации «преодоления пропасти в 2 прыжка. Первый был в начале 90-х, когда мы отсоединились от Советского Союза и второй прыжок сейчас», - отметил эксперт.

По словам экономиста, в первую очередь, надо отделить бизнес от власти. 

«Мы получили мировые цены на энергоносители, мы получили проблемы с кредитами, которые, опять же, в свое время были и в Польше, и в Венгрии. Мы должны завершить реформы в экономике. Но сейчас это уже не преодоление власти «красных директоров», это преодоление власти олигархов в экономике. Но вообщем-то та же повестка дня – отделение бизнеса от власти. Отделение от государства уже произошло формальное, но вот от отделения от власти ещё не произошло. И вот тут как раз проходит главный фронт, на котором сейчас длится борьба», – рассказал эксперт.

 Источник


 

Відео з прес-конференції: