У ФСБ бояться, що з'явилися росіяни, які повалять режим – Петро Бурковський
Про переляк у ФСБ, неспроможність російської влади контролювати кордони та перспективну ідею "спеціальної російської революції" в інтерв'ю виконавчого директора Фонду "Демократичні ініціативи" Петра Бурковського Радіо NV .
Інцидент на Брянщині, що стався минулого тижня, це наслідки нападу Путіна на Україну. До того, як росія почала цю війну, ніхто з російських націоналістів не мав такої рішучості, щоб взятися за зброю і розпочати бойові дії, закликати до повалення режиму Путіна і до захоплення влади збройним шляхом.
Пам’ятаємо, в історії росії таке відбувалося. І відбувалося це в ХХ столітті, коли в 1914 році Російська імперія була однією з тих, хто розпочав Першу світову війну. А в 1917 році сталася революція: по всій росії загони озброєних людей, які брали участь у війні, почали захоплювати владу під проводом різних ватажків — лівих, правих, анархістів, монархістів і так далі. Можливо, історія повторюється, як казали класики, але вже на новому рівні.
Що ж до хронології. Згадаємо цікавий момент. 28 лютого цього року Путін виступив на колегії ФСБ. Це його альма-матер, середовище, в якому він сформувався як особистість, — КДБ, ФСБ. Так от: тексти Путіна в такому разі готуються дуже ретельно, там важливе кожне слово і кожна настанова. Цей виступ був невеликий, але особливий акцент Путін зробив, навіть це підкреслив, що особливе завдання ФСБ і підрозділів ФСБ прикордонних військ — забезпечувати прикриття, захист кордону якраз на українсько-російській ділянці. І, напевно, тут він мав на увазі всю протяжність кордону.
І от через день після цих настанов, 2 березня, коли Путін попередив, що можуть бути терористичні атаки, захоплення заручників, атака на цивільних осіб, на об'єкти критичної інфраструктури, відбуваються ці події. І те, яку оцінку їм дав Кремль вустами Путіна, що це терористичний акт і спроба вкрасти історичну пам’ять росії, схоже на заготовку, яка дійсно була заздалегідь зроблена.
Це переляк і свідчення того, що справжня оцінка і що правда є настільки жахливою і нестерпною для російської влади, що їм потрібно шукати якісь виправдання.
Пам'ятаємо, як за Геббельсом – найбільша брехня в поліцейському та підконтрольному суспільстві, де панує монополія влади на джерела інформації, сприйматиметься як найбільш правдоподібна версія. Тому в Кремлі й схопилися за цю заготовку про теракт, бо можливо, самі вже зрозуміли, що десь витає привид 1917 року і що є росіяни, які готові взяти зброю до рук і показати приклад, що цю владу треба повалити збройною силою.
Російська влада могла сприйняти це як тривожний дзвінок. Адже ще до 2 березня практично всі російські опозиційні сили говорили про мирні способи перебудови росії, ніхто не закликав брати зброю до рук і здійснювати повалення влади Путіна в такий спосіб.
Це було зроблено якраз 2 березня поки що маловідомим російським добровольчим корпусом. Але в ФСБ з її інституційною пам'яттю, яка ще тягнеться з «царської охранки», це нагадало 1917 рік, коли під час Першої світової війни в росії почалася революція і більшовики захопили владу силою зброї. І тоді ж Леніна і Троцького називали агентами німецької розвідки, які хочуть розвалити росію і вкрасти оте все, про що говорив Путін. Тобто Путіну на стіл просто поклали промови з кола російських монархістів, які стверджували, що більшовики хочуть знищити росію.
Тому цей переляк і параноя переслідування змушують їх затаврувати цей інцидент як тероризм і примусити всіх пошвидше це забути. Адже це мимоволі може викликати зустрічну реакцію в інших, віддалених, регіонах Росії. І оскільки ФСБ зараз перенапружене, щоб контролювати суспільство, не допускати жодного дисидентства, полювати на тих, хто проти війни, воно може не встигнути і проспати якісь більші реальні і жорсткі, озброєні дії проти органів державної влади. Вони зараз цього бояться найбільше.
Тому важливо розуміти, що ця оцінка — це один феномен, а те, що сталося насправді — інший.