Події
30 грудня 2022

Про війну та мир, курс на ЄС і НАТО, що розчаровує і надихає – експерти обговорили результати підсумкового опитування 2022 року

В Україні 60% громадян не підтримують переговори з росією - навіть заради порятунку життів. Про це свідчать результати опитування, проведеніо Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, та оприлюднені 29 грудня на пресконференції «Під синьо-жовтим прапором свободи! Що надихало українців у 2022 і як вони бачать 2023 рік» в Укрінформі.

«Українське суспільство після всіх злочинів росії просто не вірить у те, що росія здатна йти на тверді та тривалі мирні домовленості. Ми побачили, що більше 60% (опитаних - ред.) сказали, що не підтримують переговори з росією навіть за умови порятунку життів. При цьому 23%, практично кожен п'ятий, вважає, що заради порятунку життів треба йти на переговори з росією. І 17% опитуваних сказали, що вони не погоджуються з жодним з цих тверджень, або їм не вдалося сформулювати чітку думку з цього приводу», – сказав виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи» Петро Бурковський.

Згідно з результатами опитування, 93% респондентів вірять у перемогу України у війні, сумнівається у ній лише 3% опитаних. Серед тих, хто вірить у перемогу України, 39% вважає, що вона настане до літа 2023 року, 22% роблять ставку на перемогу через 1-2 роки, і 20% вважають, що її можна досягти найближчими місяцями. Опитування засвідчило, що найважливішою воєнною подією року для 39% українців стала оборона Маріуполя, для 37% – звільнення Херсона, а 33% назвало визволення Чернігівської, Київської та Сумської областей.

«А ще опитування засвідчило, що найважливішою воєнною подією року для 39% українців стала оборона Маріуполя, для 37% - звільнення Херсона, а 33% назвало визволення Чернігівської, Київської та Сумської областей», – додав Петро Бурковський.

На Заході усвідомлюють, що неможливо досягти стабільності в Європі, не перемігши росії

Олексій Гарань, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи", припустив, що деякі західні експерти та політики очікують, що українці нарешті втомляться від війни і почнуть шукати можливості для переговорів. Але останні соціологічні опитування показують, що українці налаштовані рішуче, навіть коли йдеться про людські втрати і про те, що Захід може припинити допомогу.

Науковець пояснив, що якщо порівнювати ці настрої з 2014 роком, то тоді люди сприймали частково російські наративи про те, що треба рахуватися з думкою на Донбасі, шукати якісь компроміси.

«Зараз все стало очевидним – ”рускій мир” показав усе своє обличчя, в тому числі і в тих регіонах, де була найбільша віра в ”рускій мир”», – каже Олексій Гарань.

На Заході, каже науковець,  очевидно, теж дедалі більше усвідомлюють, що неможливо досягти стабільності в Європі, якщо не перемогти росію і не піти на територіальні поступки. 

«Зараз це зрозуміло і німецьке керівництво, і навіть французьке», – акцентував він.

В Україні 49% громадян вважає вступ до НАТО найкращим варіантом гарантування безпеки

Поставили соціологи й  запитання – який варіант найкраще гарантує національну безпеку України після збройного конфлікту?

«Варіант з НАТО набрав найбільшу кількість голосів - майже 49% опитаних, близько 6% обрали стратегічно-оборонний союз із США. Близько 9% сказали, що це може бути стратегічний оборонний союз з сусідніми країнами, але без США. Ще 16% сказали, що Україна має розвивати власні Збройні сили, і обороноздатність за прикладом Ізраїлю та Швейцарії. Близько 14% сказали, що Україна має бути нейтральною країною, при цьому спираючись на міжнародні безпекові гарантії», – сказав Петро Бурковський.

Згідно з даними опитування, чверть українців вважає, що Україна зможе стати повноправним членом НАТО одразу після перемоги у війні, стільки ж опитаних вважає, що, окрім перемоги, Україні ще доведеться реалізувати всі необхідні для вступу реформи. Також 19% респондентів вірить, що Україну візьмуть до НАТО ще до закінчення війни, а 16% українців взагалі не дуже вірять у те, що Україна коли-небудь увійде до НАТО.

Крім того, результати опитування свідчать, що рекордна частка українців підтримує вступ України до Європейського Союзу – 79%.

Громадяни переконані, що Україна повинна виконувати умови вступу до ЄС

Коментуючи результати опитування, Сергій Сидоренко, головний редактор Європейської правди, зазначив, що українці продемонстрували досить прогресивне бачення того,  за яких умов Україна може вступити до ЄС. 60% респондентів вважають, що українська влада повинна виконати всі вимоги європейських інституцій, якщо це може прискорити вступ країни до ЄС.

«Громадяни підтримують те, що Україна повинна виконувати умови вступу до ЄС.  Це важливо в контексті того, що ми чуємо від політиків про необхідність прийняти Україну буквально завтра, без умов, – пояснює Сергій Сидоренко. – Попри те, що інформаційне поле значною мірою формує Марафон і ці заклики найчастіше лунають від влади, все одно суспільство  вважає, що ЄС запропонує Україні повноцінне членство лише після проведення реформ, без поступок».

Журналіст вважає це найбільш позитивними сигналами того, що Україна не хоче членства в Євросоюзі просто так, і що українські громадяни хочуть змін в Україні.

Якби люди могли змінювати свою думку до того, як їх торкнеться негативне явище,  можливо,  воно їх ніколи й не зачепило б

Михайло Міщенко, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова, також прокоментував чітке бачення українців того, що будь-які переговори з ворогом неможливі.

«Дослідження показало, що вплив історичних подій безпосередньо на людину має величезне значення, незалежно від того, чи зачепили ці події її, чи ні. Питання "Яку подію ви вважаєте головною подією року?" може слугувати індикатором. Люди, які зазначили, що війна вплинула на їхнє життя – вони втратили домівки, були розлучені з рідними, втратили роботу або їм зменшили зарплату – набагато частіше називають війну головною подією цього року.   Приблизно на 10–15% більше, ніж ті, кого війна безпосередньо не торкнулася, не вплинула на їхнє життя», – пояснив він.

Хоча люди здатні до узагальнень, поки їх особисто не торкнуться певні події, вони не замислюються над тим, які наслідки матимуть схожі події для них, каже соціолог.  

«Вони бачили бомбардування Алеппо російською авіацією і страшні руйнування там, але коли це відбувається не з ними, а десь далеко, їхнє ставлення до Росії не змінюється, як це було, коли вона почала бомбити їхні міста», – пояснює Михайло Міщенко.

Якби люди мали здатність змінювати свою думку до того, як будь-яке негативне явище торкнеться їх особисто, можливо,  воно  б ніколи їх  особисто й не торкнулося, по-філософськи підсумував соціолог.

Останні новини з категорії Події

Майбутнє України залежить від здатності держави зробити процес консолідації нації та зміцнення української ідентичності незворотним

Експерти та посадовці обговорили зміни в громадській свідомості стосовно питань мови та національної культури
17 березня 2023

Знищення росії і її тоталітарного режиму – найліпший варіант закінчення війни

Під час Третього Форуму Україна-Японія Петро Бурковський окреслив чотири сценарії закінчення війни і назвав, який із них найліпший для Украї...
3 березня 2023

Перемога України – це модель, яка має сприяти стабільному миру в регіоні – Марія Золкіна

Марія Золкіна взяла участь у дискусії дискусія "Рік від початку повномасштабного вторгнення: роль Європи в забезпеченні перемоги України"
2 березня 2023

Рік війни в Україні: що це означає для глобальної безпеки та Глобального Півдня – лекція професора Олексія Гараня в Камбоджі

В Камбоджійському інституті співробітництва та миру Олексій Гарань прочитав лекцію «Рік війни в Україні: що це означає для глобальної безпек...
23 лютого 2023